Alanya Hakkında Genel Bilgiler

Alanya, tarihi, doğal güzellikleri, caddeleri ve plajları ile Akdeniz’in parlayan yıldızıdır. Şehir, yeşil Toros dağları ile mavi Akdeniz’in arasında kurulmuş muhteşem bir yaşam alanıdır. Antalya şehir merkezinde 135 KM, İstanbul’dan 800 Kilometre uzaklıktadır. Alanya’ya yakın iki tane uluslararası havalimanı bulunmaktadır. Alanya-Gazipaşa havalimanına 45 Km, Antalya havalimanına 120 km uzaklıktadır ve havalimanı ulaşımı son derece basittir.
Alanya bölgesinin başlıca ekonomik kaynağı turizmdir. 2018 yılında 4 milyon turisti ağırlayarak ülkemize gelen her 10 turistin birini ağırlamıştır. En popüler plajı Cleopatra plajıdır. Alanya’nın şehir merkezinde genellikle 3 ve 4 yıldızlı oteller bulunurken, 5 yıldızlı oteller Avsallar, Konaklı, Okurcalar ve İncekum bölgesinde bulunmaktadır.

Alanya’da hayat hızlı ve eğlenceli akar, sıkılmaya vakit bulamazsınız. Gezilecek birçok yer, yapılacak birçok aktivite varken bu konularla ilgili detaylı bilgi almak ve tatilinizi en keyifli şekilde sürdürmek için gezilecek yerler listemize göz atmanızı unutmayın. Alanya’da Gezilecek Yerler

Turizmin yanında Alanya’da tarım ve inşaat sektörü diğer ana lokomotifler olmuştur. Özellikle son yıllarda avokado ve muz üretimi hızlı bir artış göstermiştir.

Alanya’da yaklaşık 72 km sahil uzunluğu vardır. Batısında Manavgat, doğusunda Gazipaşa bulunmaktadır. Toros dağlarının yükselmesinden dolayı yerleşim ve Turizm tesis alanları genellikle denize yakın kısımlarda konumlandırılmıştır.

Yani Alanya’da kaldığınız otellerin denize uzaklığı genellikle ya denize sıfır ya da birkaç yüz metreyi geçmez
Alanya her geçen yıl göç alan bir bölgedir. Son yıllarda giderek artan yerli ve yabancı göç ile nüfusu 318000’e ulaşmıştır.

Biri özel biri devlet olmak üzere toplam iki adet üniversite bulunmaktadır. Bu özelliği ile Türkiye’de 2 üniversitesi olan tek ilçedir. Şu an yaklaşık on bin öğrencisi olmakla beraber her geçen gün öğrenci sayısı artmaktadır.

Alanya’da yeme içme ve gece hayatı da çok renklidir. Dünya ve Avrupa mutfağının seçkin lezzetlerini burada bulmak mümkündür. Yemek sonrası eğlenmek isteyenler için Alanya gece hayatı size çok geniş ve kaliteli seçenekler sunuyor.

Şehirde çeşitli spor müsabakaları ve festivaller düzenlenmektedir. Uluslararası Plaj Voleybolu Şampiyonası, Triatlon, Jazz Festivali ve turizm festivalleri her yıl düzenlen organizasyonlardan sadece bazılarıdır.
Alanya’nın tarihi MÖ. 20. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Bu kadar eskiye dayanan önemli bir bölge olur da tarihi eserler olmaz mı? Tabi ki var. Özellikle Alanya Kalesi ve tersane, dikkat çeken tarihi güzelliklerdir.


Whatsapp Destek

Sergen Yılmaz

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?